La teknologien jobbe for deg
Ansatte skal være registrert, det samme skal emballasje, CO2 mv. Samtidig er det hele spørsmålet om implementering av AI. Derfor må teknologi vurderes i fremtiden på mange fronter. Og det er hjelp å få, både teknisk og økonomisk.
Foto: 123RF.com
Teknologi kan ikke ignoreres. Og det burde du heller ikke. Tvert imot må du lære deg å la den nye teknologien jobbe for deg, og tenke på teknologien i fremtiden.
Og ja, det er en investering, men med de nye kravene til bl.a. rapportering av emballasje og CO2, registrering av ansatte hver dag og mye mer, teknologi kan helt klart hjelpe bedrifter med å gjøre hverdagen enklere.
Blant dem som har tatt i bruk teknologien er Andersson Supply, som implementerte forretningssystemet fra Xilium i 2024.
For Birgitte Andersson fra Andersson Supply har Xilium betydd betydelige tidsbesparelser og til syvende og sist også økonomiske besparelser. De har jobbet med systemet kontinuerlig i 2024. I mai tok de steget til fulle, og Birgitte Andersson har ikke annet enn ros til Xilium. Systemet kan hjelpe henne med å holde oversikt over sukkeravgiftene som bedriften skal rapportere, emballasjeavgiftene og ikke minst den daglige ordreregistreringen og faktureringen.
Foto: Andersson Supply
– Den månedlige rapporteringen av sukkeravgiften vår kostet meg tidligere én arbeidsdag i måneden. Nå tar det meg fem minutter, sier Birgitte Andersson.
Systemet håndterer også selve ordrehåndteringen, og Andersson Supply anskaffet nettbutikken, slik at alle bestillinger fra B2B-nettbutikken og fra alle andre steder går direkte inn i ordresystemet uten å måtte skrive noe.
«Det er rett og slett tid, tid, tid vi sparer. Det er enkelt å opprette kunder, legge inn spesialinformasjon om kundene, restordre og mye mer, og fakturering gjøres like raskt med et knappetrykk når varen for eksempel leveres. skannes på en messe. Etter dette blir alt registrert og sendt til både danske og utenlandske kunder med sporingsnummer. Og er det noen endringer? – Hvis vi bare trenger å rette ett sted, for eksempel et bilde eller en pris, vil systemet rette opp alt hele veien rundt, sier Birgitte Andersson, som tok teknologispranget i forbindelse med etterlevelse av loven om digitalt regnskap.
"I løpet av de siste årene har en rekke regler og skatter blitt pålagt oss, inkludert: sukker og emballasje, som vi fortløpende skal rapportere til myndighetene. Systemet kan håndtere det nå. Da vi skulle forholde oss til loven om digitalt regnskap, undersøkte vi hva det kostet å integrere det i e-økonomi. Det ble vanvittig dyrt, og da hadde vi ikke nettbutikkløsningen. Xilium koster en tredjedel av prisen med nettbutikkløsningen, og den er fullt integrert med e-conomics, sier Birgitte Andersson, som forteller at kundene hennes også virkelig har omfavnet systemet, og det er hennes plikt å endelig etablere enda en stor fordel med Xilium. – Vanligvis kan man møte et problem og tenke at det sannsynligvis ikke lar seg løse, men Joakim Sønderborg Mathiassen, som står bak Xilium, har faktisk den holdningen at alt kan gjøres. Han lytter, tenker og løser problemet.»
Typisk kan man møte et problem og tenke at det nok ikke lar seg løse, men Joakim Sønderborg Mathiassen, som står bak Xilium, har faktisk den holdningen at alt kan gjøres.. Foto: Xilium
I forhold til det utvidede produsentansvaret for emballasje, som trådte i kraft 1. august 2024, og som berører alle bedrifter – store, små og mikrobedrifter – kan Xilium hjelpe bedrifter med å oppfylle kravene med komplett programvare for registrering av emballasje på produktnivå og automatisert rapportering direkte til for eksempel VANA.
«Når produktene er i systemet til selskapene vi samarbeider med, kan vi også legge inn emballasjedata på de enkelte produktene i fremtiden, slik at selskapet kan hente ut data om hva som er solgt og hvor mye emballasje; transportemballasje, innpakning og ned til etiketter, som så skal meldes til DPA gjennom VANA, og hvor det er tatt hensyn til miljøgraderingene og «miljørabattene» som gjelder», sier Joakim Sønderborg Mathiassen, og han har etablert et integrert samarbeid med VANA.
SME: Digital
Hos SME Danmark kan du søke om et tilskudd på 50 000 DKK til rådgivning, dels til e-handel og dels til digital transformasjon. gjennom SME:Digital. Tilskuddsordningen er for SMB i hele landet og på tvers av alle bransjer.
Tilskuddet kan brukes til å få bedre kontroll over digital regnskap og økonomistyring, styrke virksomhetens sikkerhet, eller nå nye kunder og markeder via nettmarkedsplass eller e-eksport, og gis til en privat rådgiver som kan hjelpe til med å avklare behov i virksomheten, beskrive digitale løsninger og gi råd om implementering innenfor det spesifikke området som er relevant for deg.
Foto: 123RF.com
Bassenget er åpent for søknader nå, og kan benyttes til kjøp av rådgivning i henhold til prosjektbeskrivelse og andre vilkår.
Prosjektet skal være gjennomført innen 6 måneder, og søknaden må sendes inn senest 31. august 2025.
Les mer om kravene til bedriften og hva rådene omfatter på www.smvdigital.dk